Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Mount Vernon Township High School

  • Mr. Ruben Abnes

    Custodian
  • Mrs. Jena Allen

    Counselor | Class of 2022
  • Mrs. Tyra Anderson

    Executive Administrative Assistant
  • Mrs. Kara Andrews

    Area Career Center Director
  • Mr. David Bailey

    Custodian
  • Ms. Victoria Baird

    Special Education Aide
  • Mr. Boyd Ballard

    English Teacher
  • Mrs. Nikki Bauer-Prost

    Math Teacher | Department Chair
  • Mr. Phil Baughman

    Science Teacher
  • Ms. Teresa Beasley

    Cafeteria Cook
  • Ms. Taylor Black

    Social Studies Teacher
  • Mr. Lance Boldt

    Social Studies Teacher
  • Mr. Pierce Borah

    Social Studies Teacher
  • Mr. Eric Bradford

    Automotive Teacher
  • Mrs. Starla Brieseacher

    Special Education Teacher
  • Mr. Brinker

    Therapy Dog
  • Mrs. Lamanda Brookman

    Social Worker
  • Mrs. Cheryl Buening

    Special Education Teacher
  • Miss. Rebecca Bumpus

    Special Education Aide
  • Mrs. Richelle Choate

    Health Teacher
  • Mrs. Crystal Clarke

    Special Education Teacher
  • Mrs. Megan Clodi

    Director
  • Mr. Ray Clodi

    Special Education Teacher
  • Mrs. Cazza Cox

    Special Education Administrative Assistant
  • Mr. Doug Creel

    Assistant Principal | Athletic Director | Transportation
  • Mrs. Kelly Creel

    Special Education Teacher
  • Mrs. Andrea Cross

    Math Teacher
  • Mr. Mario Crowder

    Custodian
  • Mrs. Erica Culpepper

    Family & Consumer Sciences Teacher
  • Mrs. Erika Curry

    Special Education Aide
  • Ms. Joyce Damron

    Special Education Aide
  • Mrs. Holly Davis

    English Teacher
  • Ms. Nancy Deaton

    Campus Supervisor
  • Mr. Sean Docherty

    Assistant Principal | Student Services | Freshman Academy Principal | Grant Management
  • Mr. Mark Drennan

    Manufacturing Teacher
  • Ms. Jennifer Echols

    District Office Receptionist
  • Mr. David Edwards

    Spanish Teacher
  • Mrs. Marcy Edwards

    Business, Marketing, & Computer Education Teacher
  • Ms. Hollie Emery

    Special Education Aide
  • Mr. Bill England

    Math Teacher | Driver's Education Teacher
  • Mr. Seth English

    Assistant Principal | Mt. Vernon East
  • Ms. Gayla Eubanks

    Library Clerk
  • Mrs. Sue Eubanks

    Special Education Aide
  • Mrs. Aimee Evans

    Special Education Teacher
  • Ms. Taylor Evans

    Finance Director
  • Mr. Rowdy Fatheree

    Principal
  • Ms. LeeAnn Ferguson

    Special Education Teacher
  • Ms. Sarah Fields

    Math Teacher
  • Ms. Hannah Finney

    Special Education Aide
  • Mr. Steve Fleming

    Custodian
  • Mr. Dustin Foster

    Technology & Engineering Education Teacher
  • Ms. Mary Friess

    Social Worker
  • Mr. Jeff Fritchnitch

    Superintendent
  • Mr. Scott Gamber

    Social Studies Teacher
  • Mrs. Ann Garrett

    Librarian
  • Mrs. Tiffany Gentles

    CTE Aide
  • Mr. Matt Gholson

    Art Teacher
  • Ms. Keisha Gonzalez

    Technology Assistant
  • Mr. Mark Goodheart

    Special Education Teacher
  • Ms. Kelli Graves

    Custodian
  • Mrs. Abigail Gregg RN, BSN

    School Nurse
  • Mr. Robert Grider

    Science Teacher
  • Mrs. Annette Gullidge

    Family & Consumer Sciences Teacher | Department Chair
  • Ms. Melissa Gunter

    Special Education Aide
  • Ms. Dana Hall

    Special Education Teacher
  • Mrs. Karen Hamilton

    Copy Center Technician
  • Mrs. Kerry Hammond

    Physical Education Teacher | Athletic Trainer
  • Mr. Scott Harris

    Custodian
  • Mr. Frank Hartman

    Social Studies Teacher | Department Chair
  • Mrs. Tori Hartman

    Special Education Teacher
  • Mrs. Julie Hayes

    Business, Marketing, & Computer Education Teacher
  • Mr. Craig Headen

    Permanent Substitute
  • Mrs. Amanda Headon

    Family & Consumer Sciences Teacher
  • Ms. Christy Hefner

    Administrative Assistant
  • Mr. David Herley

    Math Teacher
  • Mrs. Angela Higgins

    Physical Education Teacher
  • Mrs. Chelci Holden

    Music Teacher
  • Mr. Tim Holloway

    Driver's Education Teacher
  • Mrs. Amanda Huge

    Special Education Teacher
  • Mrs. Stacy Hulbert

    Math Teacher
  • Mrs. Karen Hurst

    Special Education Aide
  • Mr. Kyle Irwin

    Maintenance
  • Mr. Bryan Jennings

    Fire Science Teacher
  • Mr. Bryan Johnson

    Maintenance
  • Mrs. Christina Johnson

    Attendance Clerk
  • Mrs. Kela Johnston

    Nurse Assistant
  • Mr. Steve Johnston

    Grounds
  • Ms. Ashley Jolly

    Custodian
  • Ms. Cindy Jones

    Special Education Aide
  • Mrs. Christi Julius

    Special Education Teacher
  • Mr. John Kabat

    Interrelated Cooperative Education Teacher
  • Ms. Connie Keele

    Special Education Aide
  • Mr. Jared Kessler

    Art Teacher
  • Mr. Rob Kiefer

    Dean Truancy Advocate
  • Ms. Angela Kirkpatrick

    Cafeteria Cook
  • Mrs. Caitlin Klaybor

    Counselor | Class of 2020
  • Mr. Rob Knutson

    Behavior Center Coordinator
  • Mr. Michael Koehnke

    Assistant Principal | Attendance Office
  • Ms. Heather Koontz

    Special Education Aide
  • Mr. Andrew Kopin

    Credit Recovery
  • Mrs. Susan Kroll

    Study Hall Supervisor
  • Ms. Kate Laird

    Administrative Assistant
  • Ms. Kimberly Lane

    Special Education Aide
  • Mrs. Lindy Lansdowne

    Science Teacher
  • Mrs. Marian Leahy

    Cafeteria Cook
  • Mr. Mark Leahy

    Special Education Aide
  • Ms. Tonya Leathers

    Cafeteria Cook
  • Mr. Tim Lewis

    Maintenance
  • Mrs. Kim Lichtenfels

    Counselor | Class of 2021
  • Mr. Zeke Light

    Physical Education Teacher
  • Ms. Cheryl Lindskog

    Cafeteria Cook
  • Ms. Jennifer Little

    English Teacher
  • Mrs. Julie Littlefair

    Assistant Principal | Curriculum | Instruction | Testing Director
  • Ms. Susan Long

    Cafeteria Cook
  • Mr. Jeff Lonnon

    Physical Education Teacher
  • Mr. Jonathan Loucks

    Science Teacher | Instructional Technology Specialist
  • Ms. Tami Lovin

    Administrative Assistant
  • Mr. David Lowery

    Custodian
  • Ms. Tammy Martin

    Health Science Technology Teacher
  • Ms. Raquel Maxey

    English Teacher
  • Mrs. Courtney Mays

    Math Teacher
  • Mr. Jeremy Mays

    English Teacher | Department Chair
  • Mrs. Laura Mays

    Special Education Aide
  • Mr. Rolland Mays

    Music Teacher
  • Mr. Wendell Mays

    Custodian
  • Mr. Christopher McCann

    Science Teacher
  • Mr. Quinn McClure

    Driver's Education Teacher | Department Chair
  • Ms. Rachel Melvin

    Administrative Assistant
  • Ms. Crystal Michels

    Art Teacher | Department Chair
  • Mrs. Kenna Miller

    Title I Tutor
  • Mr. William Mollet

    Agriculture Education Teacher
  • Mr. Dylan Moore

    English Teacher
  • Mrs. Robin Morgan

    Special Education Aide
  • Mrs. Diane Murphy

    Special Education Aide
  • Ms. Akeelia Nabors

    Cafeteria Cook
  • Ms. Carmen Nabors

    Cafeteria Cook
  • Mrs. Melanie Norman

    Special Education Teacher
  • Ms. Deana Overturf

    Special Education Teacher
  • Miss. Deloris Payne

    Special Education Aide
  • Mrs. Cheri Peterson

    Social Studies Teacher
  • Ms. Jessica Pilson

    Social Studies Teacher
  • Mr. Matt Pool

    Special Education Teacher
  • Mr. Mark Quinn

    Custodian
  • Mrs. Tricia Reeves

    Dean of Students
  • Ms. Erica Renich

    Computer Technician
  • Mr. Jeff Ressler

    English Teacher
  • Mrs. Sonya Reynolds

    Special Education Aide
  • Mrs. Dalelisa Richardson

    Special Education Teacher
  • Mr. Brian Rightnowar

    Facilities Manager
  • Ms. Cherie Rogier

    Agriculture Education Teacher
  • Mrs. Bobbie Sanders

    Custodian
  • Ms. Debra Schoenherr

    Special Education Aide
  • Mr. Michael Schubert

    Study Hall Supervisor
  • Mrs. Lee Ann Schuette

    Special Education Teacher
  • Ms. Nicole Shambo

    Science Teacher
  • Mr. Scott Shaw

    Construction Teacher
  • Mr. Brian Shockley

    English Teacher
  • Ms. Tammy Sinks

    Special Education Aide
  • Ms. Karen Slous

    Permanent Substiute
  • Mr. John Smith

    Special Education Teacher
  • Mr. Tim Smith

    Grounds
  • Mrs. Beth Snyder

    Cafeteria Cook
  • Mr. John Stebbins

    Maintenance
  • Ms. Christine Thomas

    Administrative Assistant
  • Mrs. Rene Thomason

    Administrative Assistant
  • Mrs. Amber Tieffel

    Special Education Teacher
  • Mrs. Emily Timmons

    Administrative Assistant
  • Mrs. Diane Todd

    Science Teacher | Department Chair
  • Mrs. Erica Travelstead

    Music Teacher
  • Mr. Clint Turner

    Driver's Education Teacher
  • Dr. Jamey VanZandt

    English Teacher
  • Mrs. Trish Wagner

    Director of Fiscal Services
  • Mrs. Sarah Watts

    Counselor | Class of 2023
  • Ms. Lisa Werts

    Special Education Aide
  • Ms. Darla Wiehle

    Permanent Substitute
  • Ms. Ronda Wieland

    Special Education Aide
  • Mrs. Jami Williams

    Bookroom | Substitutes
  • Miss. Mikala Williams

    Special Education Teacher
  • Mrs. Gina Williamson

    Technology Coordinator
  • Miss. Natalie Williamson

    Special Education Teacher
  • Mrs. Marla Wilson

    Special Education Aide
  • Ms. Rebecca Winemiller

    Special Education Aide
  • Mrs. Laura Woods

    Spanish Teacher
  • Mr. Chris Yenne

    Fire Science Teacher
  • Mrs. Emily York

    Food Service Director
  • Mrs. Corrine Young

    Health Science Technology Teacher
  • Mrs. Patrice Youngblood

    School Nurse
  • Ms. Taryn Zapp

    Special Education Teacher
  • Mr. Justin Zuck

    Special Education Aide